image description

Sprawne planowanie zleceń transportu dla floty pojazdów

Sprawne planowanie zleceń transportu dla floty pojazdów nie zależy jedynie od doświadczenia i umiejętności dyspozytora. W procesie rozdysponowywania ładunków oraz pojazdów istotny jest sprawny przepływ informacji zarówno wewnątrz danej firmy, jak i w kontaktach z kontrahentami. Jakie usprawnienia w firmie transportowej i spedycyjnej warto wprowadzić, by proces planowania zleceń transportowych przez pracowników zapewniał optymalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Praca dyspozytora - planowanie zleceń transportowych pod presją czasu

 

Praca spedytora wymaga stałego dostępu do informacji o:

 • liczbie dostępnych w danym czasie pojazdów,
 • liczbie, rodzaju i lokalizacji zleceń do realizacji,
 • bieżącej lokalizacji pojazdów oraz statusie realizacji zlecenia / odcinka trasy.

Firmy transportowe w jednym czasie realizują zarówno stałe zlecenia transportowe, wynikające z wcześniej zawartych umów, jak i zlecenia jednorazowe czy nowo pozyskane doładunki, np. z giełdy. O ile wielkość i rodzaj zleceń stałych można zazwyczaj przewidzieć, o tyle zlecenia okazjonalne mogą sprawiać kłopoty, zwłaszcza wówczas, gdy w danej firmie pracuje kilku spedytorów lub handlowców, dysponujących dużą flotą transportową. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa transportowego istotne jest:

 • optymalne wykorzystanie posiadanej floty - likwidacja lub co najmniej ograniczenie tzw. pustych przewozów oraz minimalizacja przestojów,
 • zapewnienie odpowiedniej liczby ładunków dla posiadanej floty - celem działania spedytorów jest pozyskanie takiej liczby ładunków, by pojazdy zarabiały na siebie i były jak najczęściej w trasie.

Doświadczony dyspozytor to nie wszystko

Z jakimi problemami może się spotkać spedytor w swojej pracy? Najczęściej:

 • ze zbyt dużą liczbą ładunków i zbyt małą liczbą pojazdów we flocie,
 • ze zbyt dużą liczbą pojazdów i niewystarczającą liczbą ładunków do przewiezienia w danym czasie.

Niestety, liczba ładunków do realizacji dynamicznie się zmienia, a Klienci oczekują, że ich ładunek zostanie przewieziony do miejsca docelowego w jak najkrótszym czasie. Dlatego też tabela w Excelu nie wystarczy, by odpowiednio zaplanować zlecenia transportowe. Chcąc zapewnić jak najwyższy poziom obsługi Klienta i poprawić komfort pracy spedytorów, warto wprowadzić w firmie transportowej usprawnienia, które pozwolą na sprawne planowanie zleceń transportu.

Oprogramowanie SPEDTRANS - klucz do sukcesu firmy transportowej

 

 

By zoptymalizować sposób planowania transportu ładunków w firmie spedycyjnej, warto postawić na specjalistyczne oprogramowanie, które usprawni przepływ informacji w przedsiębiorstwie, a ponadto pozwoli na pełną kontrolę nad zleceniem - od jego przyjęcia, realizacji po finalizację, czyli egzekwowanie płatności za usługę. Takie funkcje oferuje program dla firm transportowych i spedycji SPEDTRANS, który:

 • pozwala na przechowywanie nieograniczonej ilości danych,
 • umożliwia planowanie transportu samochodowego, kolejowego, lotniczego, promowego, morskiego i multimodalnego,
 • został wyposażony w specjalną aplikację mobilną, umożliwiającą śledzenie statusu realizacji zlecenia transportowego z poziomu telefonu komórkowego,
 • umożliwia wystawianie kart drogowych, zleceń wyjazdu i załadunku oraz drukowania załączników dla przewoźników i kontrahentów,
 • pozwala na ewidencjonowanie zamówień od kontrahentów i dostawców,
 • posiada moduł floty oraz moduł wspomagający pracę dyspozytora,
 • jest zintegrowany z zewnętrznymi systemami - telematyką GPS), elektronicznymi mapami (np. mapy Google, OpenStreet, PTV), transportowymi (giełdy transportowe Trans.eu, TimoCom, Transporeon), transportowymi (giełdy transportowe Trans.eu, TimoCom, Transporeon),
 • został wyposażony w CRM - moduł do zarządzania relacjami z kontrahentami.

Nowoczesny transport i spedycja wymagają usprawnień - jeśli i Ty chcesz zapewnić najwyższe standardy obsługi Klienta, ułatwić pracę spedytorom, a jednocześnie zoptymalizować transport w swojej firmie i obniżyć koszty działalności, zapraszamy do kontaktu! Jeśli Na początek możesz wybrać demonstracyjną wersję próbną programu do zleceń transportowych SPEDTRANS i zweryfikować, jak sprawdza się w Twojej firmie. Następnie proponujemy możliwość wykupienia programu na licencji lub w korzystnym, miesięcznym abonamencie. To od Ciebie zależy, czy Twoja firma będzie przynosiła realny zysk, a my możemy Ci w tym pomóc.