image description

TMS w walce o lepsze zlecenia transportowe - etransport.pl o najnowszej wersji SPEDTRANS

Konkurencja w branży transportowej jest bardzo silna. Strategia rywalizacji oparta wyłącznie na ofercie cenowej już nie sprawdza się. Już nie setki, ale tysiące firm przewozowych i spedycyjnych sięgnęła po rozwiązania pozwalające skuteczniej walczyć o coraz bardziej wymagającego klienta.

Polska jest liderem sektora usług transportu drogowego w Europie. Ten rynek rozwija się bardzo
dynamicznie. Jednak jedynie firmy rozwijające się wraz z nim mają szansę na sukces. Konkurowanie w tym bardzo zatłoczonym sektorze nie jest łatwe. W znacznej mierze opiera się ono na oferowaniu niższej ceny, której wysokość ograniczona jest jednak poziomem kosztów. Niższa cena musi wpływać więc w oczywisty sposób na oferowaną jakość usług. Klienci jednak coraz częściej oczekują wyższego niż do tej pory standardu w niższej cenie. Jak sprostać tym oczekiwaniom?
 
 
Nieocenionym wsparciem w tym zakresie są systemy wspomagające zarządzanie transportem (TMS – Transport Management System). Dziś nie jest to już tylko kwestia wygody i możliwości optymalizacji kosztów po stronie przewoźnika. W dużej mierze jest to konieczność przekazywania bieżącej informacji o statusie realizacji transportu i mniejszej lub większej integracji z systemem informatycznymi zleceniodawcy.
 
 
System TMS stanowi ogromne wsparcie w procesie nadzorowania transportu. Pozwala on nie tylko optymalnie zaplanować przebieg trasy, ale również monitorować przebieg trasy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu informacja o opóźnieniu lub zmianie przez kierowcę wyznaczonej trasy zawsze trafia na czas do odpowiednich osób. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo, ale również umożliwia na odpowiednio wcześniejsze korekty w planie kolejnych transportów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rygorystycznych terminów dostaw, których niedotrzymanie może grozić nałożeniem na przewoźnika kar umownych.
 
 
Podstawową zaletą zastosowania systemu TMS jest oczywiście możliwość rejestrowania i generowania z jednego programu wszystkich dokumentów związanych z działalnością firm transportowych i spedycyjnych. Mowa tu nie tylko o dokumentach związanych bezpośrednio ze sprzedaną usługi, ale również z kosztami ogólnymi dotyczącymi pojazdów i pracowników. Umożliwia on na szybkie wyszukiwanie dokumentów, podgląd ich kopii elektronicznej oraz analizę rentowności poszczególnych transportów z uwzględnieniem wszystkich kosztów. Nie bez znaczenia jest również wsparcie w walce z największym zagrożeniem dotykającym branżę transportową tj. stratą płynności finansowej. Nieterminowe płatności niejednokrotnie przyczyniły się do bankructwa najlepiej zarządzanych firm. TMS umożliwia weryfikację kontrahenta w bazach dłużników jeszcze przed podjęciem zlecenia i monitoruje terminowość jego płatności
w module windykacji.

Artykuł ze strony etransport.pl >>